«

»

Wydrukuj to Wpis

„Naszym marzeniem jest oczywiście przywiezienie medalu z Igrzysk Olimpijskich!” – Irmina Mrózek Gliszczynska

470er.pl – Portal Klasy 470 przeprowadził z Irminą Mrózek Gliszczynską krótki wywiad. Zapraszam do zapoznania się z sylwetką tegorocznej młodzieżowej mistrzyni Polski w klasie 470.

Imię: Irmina

Nazwisko: Mrózek Gliszczynska

Rocznik: 1992

Miasto rodzinne: Chojnice

Aktualne barwy klubowe: Chojnicki Klub Żeglarski

470er.pl – W jakim klubie zaczynałaś przygodę z żeglarstwem sportowym? Opowiedz jak wyglądały Twoje początki z żeglarstwem.

Moja przygoda z żeglarstwem zaczęła się, gdy miałam 9 lat. Zaczynałam na optymiście przed domem na stawie, pod okiem taty.  Na początku żeglowałam w klubie LKS Charzykowy, później przeniosłam się do CHKŻ i tak zostało.

470er.pl – Od samego początku kariery sportowej wiedziałaś, że będziesz pływała na olimpijskiej klasie 470? Jak wyglądała Twoja droga do klasy 470?

Jak już byłam za duża na Optymista, pływałam z siostrą na 470-tce po tacie. Sprawiało nam to przyjemność i raczej wiedziałam, że chce zostać na tej klasie. Zaczynałam jako sterniczka. Dopiero po sezonie 2009 zmieniłam ster na trapez. Przez pół sezonu pływałam z Martyną Wałczyk. Po zakończeniu współpracy zostałam bez załogi, na szczęście ten okres nie trwał długo. Teraz pływam z Ewą i jest gaz 🙂

470er.pl – Co wg Ciebie ma klasa 470 – czego nie mają inne klasy?

Nie można się z nią nudzić na wodzie jak i na brzegu.

470er.pl – Opowiedz krótko o swoim Team-ie.

Zaczęłyśmy w sezonie 2010, na klasie 420 pod okiem trenera Jakubiaka. Zdobyłyśmy eliminacje na Mistrzostwa Świata ISAF, gdzie zdobyłyśmy 20 miejsce. Na Mistrzostwach Europy Juniorów w kwalifikacji kobiet byłyśmy 6. W tym samym sezonie wystartowałyśmy już na Mistrzostwach Polski w klasie 470. W sezonie 2011 żeglowałyśmy już na 470, startowałyśmy na Mistrzostwach Świata i Europy Juniorów. Naszym marzeniem jest oczywiście przywiezienie medalu z Igrzysk Olimpijskich!

470er.pl – Kto jest aktualnie Twoim trenerem w klasie 470?

Tomasz Jakubiak

470er.pl – Przed Świętami Bożego Narodzenia wraz z Ewą Szczęsną wygrałaś regaty w Palamos. Czy to początek drogi do Igrzysk Olimpijskich?

Myślę, że już jesteśmy na drodze do Igrzysk.

470er.pl – Masz już plany na to, co będziesz robiła w sezonie 2012?

Chcemy żeglować jak najwięcej i walczyć.

470er.pl – Jak oceniasz aktualną sytuację klasy 470 w kraju i za granicą?

Jest motywacja, ale najczęściej brakuje sprzętu. Zawodnicy często rezygnują z powodów finansowych, ponieważ rodzicie za dużo muszą wykładać.
Za granicą też jest różnie. W tej kwestii wiele zależy od sponsorów.

470er.pl – Co byś doradziła początkującym na 470tce?

Jeśli macie bałagan na brzegu, przeniesiecie go na wodę ;p

 

Permalink do tego artykułu: http://470er.pl/2011/12/30/naszym-marzeniem-jest-oczywiscie-przywiezienie-medalu-z-igrzysk-olimpijskich-irmina-mrozek-gliszczynska/