«

»

Wydrukuj to Wpis

„Polska Żeńska Załoga w Klasie 470 na Igrzyskach Olimpijskich?” – czy Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zmienią bieg historii?

W kartach historii polskiego żeglarstwa nadal brakuje udziału polskiej żeńskiej załogi w klasie 470 w Igrzyskach Olimpijskich. Od IO w 1988 roku w klasie 470 mężczyźni i kobiety startują oddzielnie. Dotychczas w klasie 470 reprezentowali Polskę na IO jedynie mężczyźni. Po raz pierwszy w 1980 roku. Załoga Leon Wróbel i Tomasz Stocki wywalczyli w Tallinn-ie (USSR) piąte miejsce. Uwzględniając wszystkie występy polskich „siedemdziesiątek” w IO jest to najlepszy do tej pory wynik. Pozostałe załogi plasowały się w granicach 20-tego miejsca: Marek Chocian/Zdzisław Staniul 21 (1992 Barcelona), Marek Chocian/Zdzisław Staniul 16 (1996 Atlanta), Tomasz Stańczyk/Tomasz Jakubiak 20 (2000 Sydney), Tomasz Stańczyk/Tomasz Jakubiak 21 (2004 Ateny), Patryk Piasecki/ Kacper Ziemiński 19 (2008 Beijing).

Do tegorocznych IO w Londynie pozostało niewiele czasu. Do tej pory Polacy wywalczyli prawo do udziału w klasach olimpijskich: Star, 49er, RS:X mężczyzn i kobiet oraz Laser. Na Mistrzostwach Świata ISAF w Perth w Australii (03-18.12.2011) załogi w klasie 470 wzięły udział w pierwszych kwalifikacjach olimpijskich. Załoga M470 Ogrodnik/Choroba zajęła 61 miejsce na 80 załóg. Załoga W470 Skrzypulec/Ogar 31 na 48. W obu tych kategoriach nie wystarczyło to na uzyskanie przepustki dla Polski do IO. Zgodnie z systemem kwalifikacyjnym w Perth kwalifikację wywalczyło 19 narodów w 470 mężczyzn i 14 w 470 kobiet. Drugą i ostatnią szansą na bilety do Londynu są Mistrzostwa Świata w Barcelonie (10-19 May 2012). W Hiszpanii do rozdania czeka siedem przepustek w kat. mężczyzn i pięć w kat. kobiet. To znacznie zawęża pole do popisu.

W męskiej grupie klasy 470 w Polsce, poza załogą Piotra Ogrodnika i Pawła Choroby, na IO nastawiają się: załoga z Łeby – Karol Jączkowski i Krzysztof Mongird (poza tegoroczną kadrą narodową), załoga – Michał Wysocki i Marcin Mickiewicz oraz załoga – Wojciech Gontarz i Jakub Antoniak. Wszystkie ekipy dużo trenują i przygotowują się do walki o nominację. Zgrupowania kończą się z początkiem następnych. W żeńskiej lidze klasy 470 na liście powołanej kadry narodowej na rok olimpijski widnieje sześć nazwisk. Poza Agnieszką Skrzypulec oraz Jolantą Ogar powołano także Ewę Szczęsną i Irminę Mrózek-Gliszczyńską, a także Madeleine Zielińską i Nadię Zielińską.

Według zasad kwalifikacji zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego do Igrzysk Olimpijskich „Londyn 2012” regatami kwalifikacyjnymi dla zawodników PZŻ w klasie 470 są następujące imprezy:
a) Regaty Pucharu Świata HRS Trophy, Palma de Mallorca – Hiszpania – 31.03-06.04.2012r.
b) Regaty Pucharu Świata SOF, Hyeres – Francja – 20-27.04.2012r.
c) Mistrzostwa Świata seniorów danej klasy, lub w przypadku nie rozegrania MŚ w terminie do 20.05.2012r., regaty Pucharu Świata Delta Lloyd, Medemblik – Holandia. Zatem na zawodników zainteresowanych udziałem w IO 2012 czeka niemałe wyzwanie. Najważniejszym będą oczywiście MŚ w Barcelonie. Bez kwalifikacji olimpijskiej dla Polski kwalifikacje Polskiego Związku Żeglarskiego będą bez znaczenia.

Trening, trening i jeszcze raz trening. Tak właśnie będą wyglądać najbliższe miesiące dla załogi Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar. Po miesięcznej przerwie w żeglowaniu dziewczyny ostro zabrały się do pracy. Od kilku dni trenują na zgrupowaniu wraz z załogą Ogrodnik/Choroba w Palma De Mallorca w Hiszpanii. Wraz z trenerem  Zdzisławem Staniulem walczą z zimową pogodą. Śnieg na palmach i odczuwalne niskie temperatury zaskoczyły nasze załogi. Czy to pech? Na poprzednim zgrupowaniu we Włoszech na Gardzie kadrowicze trenowali przez tydzień w deszczu. Doświadczenie zawodniczek pozwala jednak na konsekwentne realizowanie zaplanowanych treningów. Sterniczka – Agnieszka Skrzypulec ma na swoim koncie niejedno osiągnięcie. Od najmłodszych lat żeglowała na Optymiście zdobywając liczne tytuły. Następnie poprzez tytuły mistrzowskie rangi światowej w klasie Laser 4.7 i laser Radial trafiła na olimpijską 470. W ciągu całej swojej dotychczasowej kariery Agnieszka udowadniała swoją wartość w Pucharze Polski oraz Pucharze Świata. Tak samo jak Jolanta Ogar od wielu lat jest w kadrze narodowej. Doświadczona sterniczka z mocną załogantką (Jolanta Ogar od sześciu lat jest mistrzynią polski w klasie 470) stworzyły zgrany team. Przed MŚ ISAF w Perth zajmowały 20 miejsce wśród żeńskich załóg. Aktualnie w Rankingu ISAF zajmują 23 miejsce. Pozwala to realnie myśleć o udziale w tegorocznych IO. Do spełnienia tego celu pozostało niewiele czasu. Kadrowiczki nie marnują go. Zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. W Barcelonie będą miały szanse zapisać się w kartach historii. Przed kwalifikacjami zmierzą się już na regatach w Palma de Mallorca oraz Hyeres. Do tego czasu pozostaną pod opieką najlepszych trenerów.

Przed nami kilka naprawę ciekawych i emocjonujących miesięcy. Trzymajmy mocno kciuki za nasze żeglarki!!!

Patryk Różański

Oficjalna strona załogi Skrzypulec/Ogar

Permalink do tego artykułu: http://470er.pl/2012/02/16/polska-zenska-zaloga-w-klasie-470-na-igrzyskach-olimpijskich-czy-agnieszka-skrzypulec-i-jolanta-ogar-zmienia-bieg-historii/