«

»

Wydrukuj to Wpis

„Nie żałuję ostatnich 10 lat poświęconych żeglarstwu” – Ewa Szczęsna o zakończeniu kariery.

Od zawsze w każdym sporcie, w tym także w żeglarstwie, zawodnicy każdego dnia walczą z brakiem czasu. W dążeniu do perfekcji i wymarzonych medali dwudziestoczterogodzinna doba nie wystarcza na życie poza sportem. Każdy z nas miewał i mieć będzie chwile, w których zastanawia się jak powinno wyglądać życie sportowca. Doskonale wiemy, że sukces przychodzi po ciężkiej pracy. Praca ta zawsze wymaga poświęceń i ograniczeń czasowych. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze, u wszystkich zawodników w wieku juniorskim i młodzieżowym, kwestia edukacji. Często (jeśli nie zawsze) nadweręża się „szkołę” na rzecz wyników na arenie międzynarodowej. Dopiero po osiągnięciu celu lub zadecydowaniu o jego nieosiągalności budzimy się w kwestii wykształcenia i planów na przyszłość. Wielu sportowców osiąga także sukces w sporcie razem z sukcesem zawodowym. Wszystko to wiąże się z poświęceniem i ciężką pracą.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak uprawiać sport by wygrywać i jednocześnie nie stracić czegoś w życiu prywatnym. Łatwiej mają sportowcy, których życie prywatne jest związane także ze sportem. Ale są to nieliczne wyjątki.

„Świat zewnętrzny” zawsze kusi kadrowiczów, którzy większość kariery spędzają poza domem, rodziną i przyjaciółmi. Często pomimo osiągalnego celu w sporcie przychodzi dzień, w którym kończymy przygodę (czyt. ciężką pracę) ze sportem wyczynowym. Jest to zjawisko występujące we wszystkich dyscyplinach. W większości jednak dyscyplin wiąże się to z brakiem możliwości powrotu na najwyższe stopnie podium w przyszłości. To czyni decyzję o rezygnacji tak trudną.

Dla krajowej żeńskiej klasy 470 rok 2013 rozpoczął się od ciężkiej pracy na zgrupowaniu zagranicą.

Niedawno dotarła do nas informacja mająca wpływ na flotę klasy 470 w kadrze. Jedna z najbardziej utytułowanych sterniczek w Polsce podjęła decyzję o zakończeniu kariery. Żeglarka, o której piszemy ma za sobą dziesięć lat doświadczenia i siedem sezonów na szczycie w klasie Optimist, 420 i 470. Od jakiegoś czasu po udanych regatach zagranicznych pojawiła się nawet nadzieja związana z Rio w 2016 roku.

Teraz jednak pozostało nam podsumować dotychczasową karierę zawodniczki i zapoznać się z okolicznościami podjętej decyzji. – Patryk Różański – 470er.pl

u

„Sporo osób pytało mnie ostatnio, co z załogą POL 80? Kto zrezygnował i dlaczego?

To ja, Ewa Szczęsna, zdecydowałam zakończyć karierę na 470-tce. Od około roku miałam wątpliwości, czy chcę dalej trenować. Żeglarstwo to bardzo fajny sport, pełen niespodzianek, dający dużo życiowego doświadczenia i wiele fun-u. Niestety jak wszystko ma też kilka minusów. Bardzo brakowało mi czasu dla przyjaciół, rodziny, na inne pasje lub rzeczy, których zawsze chciałam spróbować. Szczególnie tęskniłam za poczuciem niezależności. Przez wyjazdy często omijały mnie bardzo ważne dla mnie wydarzenia i nie miałam na to żadnego wpływu. Wiadomo, niby robi się to „z własnej woli”, ale jednak żal pozostaje. W końcu doszło do mnie, że już nie robię tego, dlatego, że chcę, tylko „z przyzwyczajenia i poczucia obowiązku”. Oczywiście na moją decyzję wpłynęła także konieczność wybrania dalszej ścieżki edukacji. Mimo takiej, a nie innej decyzji nie żałuję ostatnich 10 lat poświęconych żeglarstwu, wręcz przeciwnie.  Zawsze będę miło wspominać ten czas 🙂 Teraz mam zamiar dobrze przygotować się do matury, doskonalić się na snowboardzie i wakeboardzie, podróżować, grać w squash-a i cieszyć się wolnym czasem. Pewnie nauczę się też pływać na kitesurfingu, surfować, a może zrobię też kurs spadochronowy. Kto wie?!.  Tak, czy siak nie stracę kontaktu z wiatrem i wodą i mam nadzieję, że z bliskimi mi osobami ze środowiska żeglarskiego też nie.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które nam pomagały, a szczególnie dla:

Tomka Jakubiaka – za zaangażowanie oraz cierpliwość do takiej małej „wredoty” jak ja.

Stanisława Mickiewicza – za wiele mądrych słów, które nadal czasem słyszę w mojej głowie, jakby stał Pan obok i mówił np. „przyjmij to na klatę”.

Mirka Laskowskiego – za wykrycie i rozwinięcie mojego domniemanego talentu 😉

„Ziziego” Staniula

Irminy „Małej” Mrózek Gliszczynskiej – za wspólne 3 lata na łódce i lądzie, ogrom śmiechu i częste wygłupy.

Polskiego Związku Żeglarskiego

Florka i Rycha – za intensywne treningi wytrzymałości psychicznej?

Pana Mariusza Juszczaka – za piękne zdjęcia, świetne żagle i dzielenie się wiedzą o sprzęcie i trymie. A! Jeszcze dziękuję za te piękne przeploty na optymiście! Nadal pamiętam, bo były bardzo „lanserskie”!

Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, a w szczególności Komandora Krzysztofa Pestki

Sport Sails Center- Pana Sławka i Pani Izy Baranowskich

Pani Sylwii i całej tawerny Mistral – za miłą atmosferę, pyszne jedzenie i najlepszą czekoladę na gorąco z bitą śmietaną <3″

– dla portalu 470er.pl – Ewa Szczęsna

bbb

Poniżej uproszczone zestawienie niektórych osiągnięć sportowych Ewy Szczęsnej (ur. 1994):

2012 (470)

1 miejsce – Meczowe Mistrzostwa Polski

3 miejsce – Palamos Christmas Race

4 miejsce – Mistrzostwa Europy Juniorów

4 miejsce – Kiel Woche

4 miejsce – ME Juniorów

28 miejsce – ME Seniorów Barcelona (1 miejsce srebrnej grupy)

2011 (470)

1 miejsce – Palamos Christmas Race

1 miejsce – Mistrzostwa Polski Młodzieżowców kobiet

2 miejsce – Mistrzostwa Polski kobiet

2 miejsce – Meczowe Mistrzostwa Polski

3 miejsce – Mistrzostwa Polski (open)

11 miejsce- Mistrzostwa Świata Juniorów

2010 (420/470)

2 miejsce- Meczowe Mistrzostwa Polski – 420

2 miejsce- Mistrzostwa Polski Młodzieżowców kobiet -470

2 miejsce- Meczowe Mistrzostwa Polski -470

3 miejsce- Mistrzostwa Polski kobiet – 420

3 miejsce- Mistrzostwa Polski kobiet – 470

6 miejsce- Mistrzostwa Europy Juniorów wśród kobiet- 420

2009 (optimist)

1 miejsce – Meczowe Mistrzostwa Polski

1 miejsce – Puchar Polski (open + dziewczęta)

1 miejsce – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

2 miejsce – Mistrzostwa Świata – kobiety

2 miejsce – Drużynowe Mistrzostwa Polski

4 miejsce – Drużynowe Mistrzostwa Świata

14 miejsce – Mistrzostwa Świata

Najlepszy zawodnik Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

2008 (optimist)

1 miejsce – Meczowe Mistrzostwa Polski

2 miejsce – Drużynowe Mistrzostwa Polski

2007 (optimist)

1 miejsce – Mistrzostwa Polski do lat 13

2 miejsce – Puchar Polski (dziewczęta)

2 miejsce – Drużynowe Mistrzostwa Polski

3 miejsce – Meczowe Mistrzostwa Polski

2006 (optimist)

1 miejsce – Mistrzostwa grupy B (dziewczęta)

1 miejsce – Puchar Polski grupy B

Permalink do tego artykułu: http://470er.pl/2013/03/02/nie-zaluje-ostatnich-10-lat-poswieconych-zeglarstwu-ewa-szczesna-o-zakonczeniu-kariery/